Dovolenka so psom. Áno alebo nie?

Plánovanie dovolenky je vždy vzrušujúce, no ak máte psa, môže sa objaviť otázka: mali by ste ho vziať so sebou? Pre mnohých majiteľov psov je predstava stráviť čas bez svojho štvornohého priateľa nepríjemná, no nie každá dovolenka je vhodná pre domáceho miláčika. Pozrime sa na hlavné faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri rozhodovaní, či vziať svojho psa na dovolenku.


Výhody dovolenky so psom a na čo nezabudnúť pred cestou.

Ak máte flexibilný plán a váš pes je dobre socializovaný, môže byť dovolenka so psom skvelou príležitosťou na spoločné dobrodružstvo. Pre psy, ktoré sú zvyknuté na cestovanie a nemajú problém s novým prostredím, môže byť dovolenka rovnako príjemná ako pre vás.

  1. Spoločné zážitky: Cestovanie so psom môže prehĺbiť váš vzťah. Spoločné prechádzky po pláži, túry v horách alebo len oddychovanie pri západe slnka môžu byť nezabudnuteľné pre vás oboch.

  2. Ušetrenie na starostlivosti: Ak vezmete psa so sebou, nemusíte hľadať vhodné ubytovanie či osobu, ktorá sa oňho postará, čo môže ušetriť peniaze aj čas.

  3. Čo vziať so sebou: Okrem cestovného pasu, v ktorom má pes potvrdené vakcinácie, podanie antiparazitík (v krajinách s teplejším podnebím sú odporúčané aj prípravky proti muchám a komárom, ktoré prenášajú ďalšie parazity), nič nepokazíte vyšetrením o klinickom stave zvieraťa. Každá krajina má iné požiadavky, ktoré si môžete overiť na veľvyslanectve danej krajiny. Je potrebné si vyrátať a vziať dostatočné množstvo krmiva. Zmena krmiva zo dňa na deň môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Vôdzka, obojok, pelech alebo prepravka, kde si môže Váš pes oddýchnuť. Náhubok pre prípadné použitie, aj keď ho bežne nenosí. Vrecká na výkaly a čistiace utierky mať po ruke už pri prvej zastávke na benzínke.

  4. Uľahčime im cestu: Ak pes ťažšie znáša cestu dopravným prostriedkom, môžete mu zmierniť stres podaním veterinárnych upokojujúcich prípravkov. Tie je dobré najskôr otestovať, ako a či vôbec na vášho psa účinkujú a zistiť kedy ich treba pred cestou podať, aby pes už nebol vystresovaný, keď vás vidí baliť a cestovná horúčka sa prenesie aj na neho, prípravky by vtedy už nemuseli zabrať. Prípravkov je široké spektrum, aj na bylinnej báze a rôznej forme podania, ktorá bude vyhovovať práve Vášmu psíkovi.

Nevýhody dovolenky so psom a kedy zvážiť inú možnosť?

Ak je váš pes starší, má zdravotné problémy alebo nie je zvyknutý na dlhé cesty, je možno lepšie zvážiť alternatívu. Môžete ho nechať u priateľov, rodiny alebo v dôveryhodnom hoteli pre psy, kde sa oňho postarajú počas vašej neprítomnosti.

  1. Obmedzené možnosti ubytovania: Nie všetky hotely alebo apartmány sú priateľské k domácim zvieratám. To môže obmedziť váš výber ubytovania a niekedy aj zvýšiť náklady.

  2. Cestovný stres: Niektorí psi nemajú radi dlhé cesty autom, lietadlom alebo vlakom. Môže to byť pre nich stresujúce, čo môže ovplyvniť aj vašu dovolenku.

  3. Aktivity a obmedzenia: Nie všetky dovolenkové aktivity sú prístupné so psom. Napríklad, ak plánujete návštevu múzea, reštaurácie alebo niektorých národných parkov, môže to byť problém.

  4. Zdravotné a bezpečnostné otázky: V závislosti od destinácie môže byť riziko pre zdravie vášho psa, napríklad v oblastiach so špecifickými chorobami alebo extrémnymi teplotami.

  5. Pred návštevou hotela/stráženia: Treba zvážiť individuálne potreby a povahu psa. Ak pes nemá rád iné psy, alebo má z toho stres, hľadajte skôr opatrovanie, kde bude môcť byť sám. Ak je pes kontaktný a hravý, prospeje mu hotel, kde sa bude môcť vyblázniť a ľahšie mu tak prejde čas bez majiteľa. Overte si kam svojho psa dáte na stráženie, zistite si referencie. Navštívte dané miesto aj so psom, aby mal možnosť si tam pobehať, oňuchať a vy zas možnosť vidieť ako je o psy postarané, ako na vás pôsobí osoba, ktorá s ním má byť. Rozprávajte sa o tom, ako to v hoteli, alebo strážení funguje, aké majú zvyky. Vysvetlite aké zvyky má pes, nezatajujte jeho negatívne stránky, nedokonalosti vo výchove alebo hygienických návykoch. Ak na to upozorníte vopred, vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam a pobyt prebehne pre všetkých v kľude.

  6. Opatrenia pred nástupom na stráženie/do hotela: overiť si individuálne podmienky, ktoré zvyčajne sú: platné povinné a odporúčané vakcinácie a vakcína na psincový (kotercový) kašeľ s dostatočným predstihom, aby protilátky už boli účinné. Overiť si či berú aj starších psíkov, so zdravotnými ťažkosťami, či sú ochotní podávať lieky alebo venčiť v noci, či čistiť, keď už to psík nezvláda. A aké príplatky sú za to účtované. Krmivo nosíte do hotela vlastné a v dostatočnom množstve. Ideálne je priniesť mu vlastný pelech, misku, prípadne hračku a tiež obojok (popruhy) a vodítko na prechádzky. 

Dovolenka so psom môže byť skvelým zážitkom, ale vyžaduje si dôkladné plánovanie a zváženie všetkých faktorov. Ak sa rozhodnete vziať svojho psa so sebou, uistite sa, že destinácia aj ubytovanie sú pre neho vhodné a že máte všetko potrebné, aby bola dovolenka príjemná pre vás oboch. Ak nie, je dôležité nájsť bezpečné a pohodlné miesto, kde sa o vášho miláčika postarajú, kým si Vy užívate zaslúžený oddych.  Milým bonusom sú fotky a videá, ktoré zvyknú hotely posielať. Tak viete, že si dovolenku užívate všetci bez výčitiek :).